Sandra Pocrnić Mlakar, vlasnica izdavačke kuće “Beletra”, novinarka, urednica…

Svaki tjedan petkom u pet okuplja se u Drenovačkoj ulici u Zagrebu grupa “petkomupetaša”, čiji članovi svoje svakotjedne sastanke posvećuju psihološkim temama. Udruga je upravo proslavila dvadesetu obljetnicu, a voditeljica udruge Petkom u pet, karizmatična psihologinja Ljubica Uvodić-Vranić, za jubilej grupe pripremila je i promociju svoje desete knjige psiholoških tema. Ljubica Uvodić-Vranić dobro je poznata slušateljima Hrvatskog radija, a česta je gošća i u televizijskim emisijama. Nepresušne energije, uvijek duhovita i nasmijana, spremna posavjetovati i pomoći, Ljubica Uvodić Vranić odgovorila je na nekoliko pitanja o dvadeset godina udruge Petkom u pet i o svojoj okrugloj obljetnici rada posvećenog psihološkom zdravlju.

Psihologinja koja je napisala 10 knjiga kaže: “Moje knjige su moja djeca, drago mi je što ih i drugi ljudi vole…”

Upravo ste proslavili 20-godišnjicu udruge Petkom u pet. Kako je nastala udruga te 1997. godine? Koliko danas članova ima udruga, a koliko je u udruzi od osnivanja?

Prvi put našli smo se 19. rujna 1997. i bilo nas je čak devet! Bili smo u maloj dvorani i polako smo se brojčano penjali. Osnovno pitanje bilo je „Što poslije ovisnosti?“, a kasnije smo se od njega odmaknuli i počeli baviti se brojnim popularnim psihološkim temama. Kad smo dobili veću dvoranu, grupa se proširila. Na jednom sastanku bude nas do 70, na spisku je 200 članova. Do danas je kroz Udrugu prošlo više od 2000 ljudi.

Svih ovih 20 godina petkom u pet svaki tjedan razgovarate o po jednoj psihološkoj temi, a pozivali ste i mnoge književnike, glumce i tv-voditelje kojima je gostoprimstvo petkomupetaša nezaboravno. Tko je sve bio među gostima Petkom u pet?

Pretpremijera Borisa Svrtana „Moj slučaj“ koju je održao na našem Petku je nezaboravan dar! Jedan naš član prati karijere naših predavača pa bilježi kako je asistent postao redovni profesor; poznati glumac redatelj i ravnatelj Kazališta Gavella; nezaposlena komparatistica je postala doktorica znanosti kojoj izlazi druga knjiga; biciklist je biciklom otišao, ne u kino nego u Kinu i to stigao dan prije Olimpijade; tužna majka napisala je knjigu o svom sinu i svojoj ljubavi prema njemu; završena krojačica napisala je knjigu pjesama…. I naši članovi i ljudi koji su nas počastili svojim predavanjem su rasli i razvijali se u ovih dvadeset godina.

KROZ UDRUGU “PETKOM U PET” PROŠLO JE VIŠE OD 2000 LJUDI KOJI SU TREBALI RIJEČ, POTPORA, SAVJET… karizmatična VODITELJICA TOG PROJEKTA LJUBICA UVODIĆ VRANIĆ PSIHOLOGINJA JE, AUTORICA PREVOĐENIH KNJIGA, ORGANIZATORICA SAVJETODAVNE POMOĆI, DRŽI PREDAVANJA, MOTIVIRA, DIJELI ZNANJE I TOPLINU…

Dvorane u kojima radi uvijek su dupkom pune

Na temelju razgovora u udruzi Petkom u pet nastale su i knjige iz serije Avantura osobne promjene i Neizgovorena pitanja i (psihologični) odgovori, tako da su teme o kojima se razgovara petkom upoznala i šira publika. Kako ste se odlučili objavljivati knjige? Jeste li zadovoljni kako su vaše knjige prihvaćene?

Moje su knjige moja djeca. Veoma sam sretna što moju djecu vole i drugi ljudi, a ne samo njihova majka. Stotine mailova i sms poruka mi to potvrđuju. Kad je prva knjiga postala uspješnica, dolazile su druge jedna po jedna. Mogu lako napraviti i 11. knjigu od mojih brojnih priprema za javne nastupe.

Osim u Zagrebu, vodite grupe i u Umagu i u Splitu U Splitu umjesto Petka imate razgovore „Petkom u pet u subotu u pet u Splitu, to može samo u Splitu da petak bude u subotu“. Koliko godina djeluje Petak u Umagu i u Splitu?

Umag je samostalna paralelna priča i ovo je jedanaesta godina da sam po četiri ponedjeljka s jeseni i s proljeća u Umagu, gdje držim Zabavne psihološke radionice u Pučkom učilištu u Umagu koje posjećuje obično oko 30 ljudi. U Splitu je Petak u subotu jednom mjesečno. Uvijek dođe oko 100 ljudi. Ima nas više nego stolica. Ljudi dođu i stoje do kraja. A jednom nas je bilo rekordnih 164, pa ljudi nisu mogli ne samo sjediti nego ni ući, pa su stajali kraj otvorenih vrata dvorane.

Avantura osobne promjene – naziv je serije knjiga o psihološkim temama

Vaše knjige prevedene su u Sloveniji i Srbiji, a za početak listopada pripremate predstavljanje svoje nove knjige „Priče iz eko taksija“. Kakvi su daljnji planovi?

Da, tri knjige, tri moje Avanture su prevedene i objavljene u Ljubljani. Jedna Avantura, zelena, izdana je i u Novom Sadu. Očekujem uskoro i američko izdanje moje Zelene avanture koja treba biti objavljena u Bostonu. Prošle godine predstavila sam devetu knjigu “Devet vježbi opuštanja”, a 3. listopada predstavljam svoju desetu knjigu pod naslovom „101 priča iz eko taksija“. Mogu lako napraviti i 11. knjigu od mojih brojnih priprema za javne nastupe. Uskoro će, 8. listopada, biti pet godina kako ide emisija Avantura promjene na HR2. A tu su još i pripreme za moja dva Petka i druge radionice. Od ove jeseni s mojom blizankom po peru krećem i u novu avanturu. Dr. Vesna Sitar-Srebočan i ja pisat ćemo o rastavljenim parovima na temelju radionica koje ćemo voditi.

Pokazalo se da Vaš rad zajednica prepoznaje i cijeni, budući da ste osvojili Nagradu Grada Zagreba 2010. godine. Javljaju li se inicijative da se rad udruge institucionalizira i proširi i na ostale općine u Zagrebu, osim Trešnjevke?

Da. Dobili smo Nagradu prije sedam godina! Možda smo prepoznati među ljudima… Svaku takvu inicijativu da se naš rad proširi podržat ćemo koliko nam snage dopuštaju. Dan ima samo 24 sata, ali mi ustanemo barem sat ranije! Za sada smo jedinstveni volonteri!

1 komentar

  1. Ja sam Bašić hasan, jedan sam od one devetorice suosnivaća udruge “Petkom u 5” Vrlo sam ponosan na to Profesorica Ljubuca Uvodić Vranić je bila moj veliki suport. Zahvaljujući njoj naučio sam komunicirati, zahvaljujući profesorici izdao sam i moju prvu zbirku poezije, izdavać je bila naša udruga “petkom u 5” Naše sastanke treba doživljavati, njih se nemože opisati. Neizmjerno sam zahvalan za sve moje uspijehe u mom životu, upravo profesorici Ljubici Uvodić Vranić i naravno svim našim članovima. Neznam dali Vam je poznat podatak da je Na našoj udruzi u ovih 20. godina osim drugih aktivnosti održano 1.111 predavanja Dakle ako ste bar nešto sa tih predavanja uzeli za sebe Vi ste bogat čovjek Puno hvala profesorici na svemu !

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here